Projekt ODIN
Projekt ODIN – Wykorzystanie technologii opartej na sztucznej inteligencji do zmiany przyszłości świadczenia opieki zdrowotnej w wiodących szpitalach w Europie (Leveraging AI based technology to transform the future of health care delivery in Leading Hospitals in Europe) to europejskie, wieloośrodkowe badanie pilotażowe, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa, wydajności i jakości pracy szpitali. Projekt ten przyczyni się do powstania europejskich Inteligentnych Szpitali Przyszłości.
Głównym celem projektu jest dostarczenie otwartej platformy cyfrowej, wspomagającej zastosowanie w szpitalach innowacyjnych rozwiązań. Zasoby te zostaną wdrożone w siedmiu scenariuszach klinicznych w wiodących szpitalach w 6 krajach europejskich: Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce i we Włoszech.
Pandemia Covid-19 ujawniła wiele luk w systemach opieki zdrowotnej i świadczeniu opieki dla pacjentów. Projekt ODIN zmierzy się z tymi krytycznymi wyzwaniami, wyposażając pracowników służby zdrowia w sztuczną inteligencję (AI, artificial inteligence), cybernetykę i bionikę, wprowadzając autonomiczne i współpracujące roboty oraz umożliwiając lokalizację obiektów w przestrzeniach medycznych dzięki Internetowi Rzeczy (IoT, Internet of Things).
Wizja ODIN zakłada, że tak jak medycyna oparta na faktach (EBM, Evidence Based Medicine) zrewolucjonizowała medycynę dzięki procedurom opartym na danych, tak zarządzanie oparte na danych (możliwe dzięki technologii Przemysłu 4.0) może zrewolucjonizować zarządzanie systemami opieki zdrowotnej.
Polskim partnerem Projektu ODIN, realizowanego w ramach europejskiego Programu HORYZONT 2020, jest zespół naukowców z Zakładu Medycyny Rodzinnej pod kierunkiem Prof. Przemysława Kardasa, reprezentujący Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Zespół ten zaprojektował i wdrożył w ramach projektu trzy komplementarne rozwiązania: system autonomicznego wewnątrzszpitalnego transportu robotycznego, system zdalnej lokalizacji mobilnych urządzeń (np. aparatu USG) na terenie szpitala, oraz proces bezpiecznej dekontaminacji systemu robotycznego w warunkach ekspozycji na czynniki zakaźne (np. wirusy o potencjale pandemicznym, takie jak COVID-19). Rozwiązania te wdrożone zostały w praktyce w pomieszczeniach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala CKD. Na poniższym filmie pokazano ich wykorzystanie w praktyce, od momentu symulowanego pobrania próbki materiału biologicznego od pacjenta, do jego bezpiecznego dostarczenia do docelowego laboratorium.
Podkreślić należy, że UMED jest pierwszym z partnerów konsorcjum ODIN, któremu w pełni powiodło się uruchomienie i zintegrowanie przedmiotowych systemów. Doświadczenia wyciągnięte z tych osiągnięć będą wykorzystywane przez pozostałych partnerów zagranicznych projektu, a w Polsce przysłużą się do dalszego wprowadzania innowacji w warunkach szpitalnych.
Relacja ze spotkania roboczego konsorcjum Projektu ODIN, które odbyło się w Łodzi w dniach 13-14 Lutego 2024 tutaj>>
Dowiedz się więcej na temat Projektu ODIN tutaj>>
|
||
Uczestnicy sesji ODIN na XV Uniwersyteckiej Konferencji Medycyny Ratunkowej, |
|