Projekt SIMPATHY
Projekt SIMPATHY – Stymulowanie Innowacyjnego Zarządzania Polifarmakoterapią i Przestrzeganiem Zaleceń Terapeutycznych Wśród Osób Starszych
Społeczeństwa krajów europejskich, w tym społeczeństwo polskie, gwałtownie starzeją się. Wraz z wiekiem przybywa osób obarczonych wielochorobowością. Równolegle, nasila się zjawisko leczenia licznymi lekami, czyli polifarmakoterapia.
Pomimo kosztów i niedogodności, jakie powoduje dla pacjenta, politerapia jest w wielu przypadkach nieodzowna. Synergistyczne działanie wielu leków pozwala bowiem leczyć choroby skuteczniej, niż pojedynczymi lekami. Nie zmienia to jednak faktu, że wraz z liczbą stosowanych leków coraz trudniej jest chorym przestrzegać reżim terapii, w efekcie czego pojawiają się problemy z przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych.
Leczenie wieloma lekami może mieć jednak jeszcze poważniejsze następstwa. Ich przyczyną jest polipragmazja , czyli stosowanie wielu leków, które nie wzmacniają swojego efektu terapeutycznego, natomiast znacznie zwiększają ryzyko polekowych działań niepożądanych. Wiedzie to do pogorszenia stanu zdrowia pacjentów, dodatkowych hospitalizacji, a w najgorszym przypadku nawet do zgonów.
W związku z wagą tego problemu, Komisja Europejska zainicjowała działania prowadzące do opracowania europejskiej strategii poprawy zarządzania politerapią i przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych w starszym wieku. W konsekwencji, w ramach 3 Programu Zdrowotnego sfinansowany został Projekt SIMPATHY , którego podstawowym celem jest opracowanie zestawu kompleksowych działań zmierzających do zapobiegania polipragmazji i poprawy przestrzegania zaleceń terapeutycznych wśród osób starszych.
Realizacja projektu SIMPATHY przewidziana była na lata 2015-2017. Zakres projektu objął m.in.:
- Szczegółową analizę działań, które podejmowane są na szczeblu lokalnym, regionalnym czy krajowym w różnych krajach Unii Europejskiej, w celu identyfikacji dobrych praktyk, wartych szerszego upowszechnienia
- Analizę słabych i mocnych stron systemów opieki zdrowotnej pod kątem możliwości wprowadzenia zmian ograniczających zakres polipragmazji.
- Stworzenie i upowszechniane narzędzi, które mają na celu wprowadzenie pożądanych zmian w praktyce.
W skład konsorcjum realizującego projekt SIMPATHY weszły instytucje reprezentujące 10 krajów europejskich, ale zasięg prowadzonych badań objął wszystkie kraje Unii Europejskiej. Jako jedyny partner z Europy Środkowo-Wschodniej, do konsorcjum wszedł Uniwersytet Medyczny w Łodzi, reprezentowany przez zespół z Zakładu Medycyny Rodzinnej pod kierunkiem prof. Przemysława Kardasa.
Badania prowadzone przez polskich naukowców objęły krytyczny przegląd literatury naukowej oraz literatury opublikowanej poza periodykami naukowymi (tzw. grey literature ) w poszukiwaniu interwencji, skutecznie rozwiązujących problem polipragmazji wśród osób starszych w Europie.
Łódzcy naukowcy koordynowali także unikalne, zakrojone na szeroką skalę badanie porównawcze (tzw. benchmarking ) interwencji, dotyczących poprawy zarządzania politerapią i przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych pod kątem ich efektywności, efektywności kosztowej, możliwości wprowadzenia w życie, oraz możliwości upowszechnienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej, na którego wynikach oparte zostły ostateczne wytyczne projektu SIMPATHY.
Wyniki badania porównawczego pozwoliły również opracować aplikację, która wszystkim zainteresowanym pozwala porównać swój planowany lub realizowany program poprawy zarządzania politerapią z innymi programami, realizowanymi w krajach Unii Europejskiej – SIMPATHY Benchmarking App.
Aplikacja została opisana w niedawno opublikowanej publikacji naukowej>>
29 maja 2017 odbyło się w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi międzynarodowe spotkanie naukowe, podsumowujące wyniki Projektu SIMPATHY. Przeczytaj inormację oraz relację w “Gazecie Lekarskiej”.
Wyniki projektu znajdują praktyczne zastosowanie w polityce zdrowotnej, prowadzonej przez kraje Unii Europejskiej, m.in. przyczyniły się one do powstania w 2020 roku raportu NFZ na temat polipragmazji. Wyniki te są także uwzględnione w programach nauczania wyższych szkół medycznych.
Więcej o Projekcie SIMPATHY można dowiedzieć się na stronie projektu: www.SIMPATHY.eu