Projekt ENKORE
ENKORE to przewidziany na lata 2025–2028 interdyscyplinarny europejski projekt naukowy realizowany w ramach Innovative Health Initiative (IHI) – publiczno-prywatnego partnerstwa finansowanego przez UE, które wspiera rozwój innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia. Ideą przewodnią projektu jest stworzenie warunków do powstawania zrównoważonych, cyrkularnych i bezpiecznych leków, ich opakowań oraz urządzeń medycznych. Konsorcjum ENKORE zrzesza 52 partnerów z 15 krajów UE, Wielkiej Brytanii i USA.
Głównym celem projektu jest opracowanie ram ekoprojektowania, które umożliwią tworzenie bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska leków, wyrobów medycznych oraz ich opakowań – redukując ich ślad węglowy i optymalizując wykorzystanie zasobów. Łącząc fazę projektowania z etapem końca życia produktu, projekt zapewni, że technologie gospodarki cyrkularnej zostaną zintegrowane od samego początku, bez kompromisów w zakresie rygorystycznych norm bezpieczeństwa i biokompatybilności wymaganych w sektorze opieki zdrowotnej.
Swoim zakresem ENKORE obejmuje pięć kluczowych obszarów:
🔹 RUC1 – cyrkularne projektowanie urządzeń iniekcyjnych,
🔹 RUC2 – recykling jednorazowych produktów medycznych,
🔹 RUC3 – optymalizacja sterylizacji i tworzyw do opakowań,
🔹 RUC4 – rozwój biodegradowalnych opakowań celulozowych,
🔹 RUC5 – skalowanie recyklingu odpadów medycznych w szpitalach.
W ramach tej inicjatywy Uniwersytet Medyczny w Łodzi wnosi swoją wiedzę ekspercką i infrastrukturę dostępną w Centrum Badań nad Przestrzeganiem Zaleceń Terapeutycznych, Living LAB oraz projektu ecoUMED. Dzięki temu, prowadzone w ramach ENKORE działania na rzecz zrównoważonego rozwoju będą skoncentrowane na pacjencie i odpowiadają na rzeczywiste wyzwania systemu opieki zdrowotnej.
Więcej informacji o projekcie ENKORE: https://enkoreproject.eu/
![]() |
![]() |
Od lewej: Dr Paweł Lewek, Prof. Anna Lipert i Prof. Przemysław Kardas reprezentowali UMED podczas spotkania inauguracyjnego (Kick-Off Meeting) Projektu ENKORE, które odbyło się w dniach 30–31 stycznia 2025 roku na Universidad Politécnica de Madrid w Madrycie.